Rubriek: Activiteit toendertijd
In Votulast is er veel activiteit op straat, op het water en in de parken. Er wordt gewerkt, gewandeld, gesport, gespeeld en ontspannen. In vroeger tijden was dit niet anders. Aan de hand van foto’s uit het verleden zal ik dat dit jaar laten zien. Omdat de winter nog in het land is richt ik me deze keer op winterse activiteiten.
Ook in Votulast wordt de verjaardag van ons staatshoofd gevierd. Het rood-wit-blauw wordt uitgehangen en verschijnt op de wangen. Maar oranje viert de boventoon: T-shirts, hoedjes, kronen, tompoucen. Er worden spelletjes gedaan, spullen verkocht, de vrijmarkt wordt bezocht, er wordt gedronken en naar muziek geluisterd.
Prinsessedag
Deze dag heeft een oorsprong die niet ver buiten onze wijkgrens ligt. Die gaat namelijk terug naar het vanuit Votulast zichtbare Wijk C. In het Oranjepark, midden in Wijk C, werd ter ere van de vijfde verjaardag van prinses Wilhelmina op 31 augustus 1885 de eerste Prinsessedag georganiseerd. Toen Wilhelmina de troon besteeg, werd deze dag omgedoopt tot Koninginnedag.
Foto: Utrechts Archief
Oranjepark
Ter hoogte van de Jacobikerk werd in 1883 het Oranjepark aangelegd. Naast veel groen was er een fontein en een muziektent. Op de foto (Het Utrechts Archief) van 31 augustus 1922 zien we een jongen met een ter ere van Koninginnedag met bloemen versierde fiets bij de fontein in het park. In 1939 werd het Oranjepark gesloten, omdat het moest plaatsmaken voor de St. Jacobsstraat.
Defilé
Vanaf 1949 werd Koninginnedag gevierd op 30 april: de verjaardag van Juliana die het jaar daarvoor koningin was geworden. In haar tijd werd er een defilé gehouden, hierbij stond de hele Koninklijke familie op het bordes van Paleis Soestdijk. Vele Nederlanders liepen langs in een kilometerslange optocht en gaven bloemen en geschenken.
Foto: Utrechts Archief
Jaren 70 tot nu
Als klein kind in de jaren 70 keek ik met mijn moeder op tv mee naar het defilé. Daarna ging ik naar het huidige Majoor Bosshardtplantsoen om naar de poppenkast te kijken en om mee te doen aan spellen, zoals blikgooien, zaklopen en koekhappen. Ook heb ik een aantal keer meegelopen in de lampionnenoptocht door Tuinwijk. Aan het begin van de regeerperiode van koningin Beatrix ontstonden de vrijmarkten, in Utrecht in 1982. De Weerdsingel O.Z. en de Hopakker zijn onderdeel van het vrijmarktgebied. Op de foto (Het Utrechts Archief) uit 1994 zien we mensen die hun verkoopplek bezet houden. Op de Vrijmarkt kom ik ook wel eens, maar persoonlijk ga ik tegenwoordig liever naar de festiviteiten op het Willem van Noortplein. GjvZ
Reageer
Met onderstaand formulier kunt u reageren op dit artikel. Alle velden zijn verplicht. Uw e-mailadres verschijnt niet op de site. Na het versturen van uw reactie ontvangt u een e-mail met daarin een link. U moet op die link klikken om de reactie op de site te laten verschijnen.
Ook in deze krant
2025 No. 2, April
80 jaar vrijheid en democatie, ook in Votulast
• lees artikel
Je woont in de wijk en je wilt wat
• lees artikel
Verhalen van de straat
• lees artikel
Meer dan 40 soorten vogels in het Griftpark
• lees artikel
(On)veiligheid op de Draaiweg
• lees artikel
Activiteit toendertijd
• lees artikel
Onverklaarbaar bewoond
• lees artikel
Welkom in de wijk!
• lees artikel